Když se podíváme na stromy okolo sebe, může se nám zdát, že les tvoří samotáři. Každý strom se stará sám o sebe a silnější porazí ty slabší. Koruny stromů a jejich kmeny jsou sice základem lesa, ale les, to je mnohem víc, než vidíme na první pohled!
Na obrázku je zvýrazněno to, co nám normálně uniká, když pozorujeme skupinku dubů po pravé straně od cesty. Podobně jako nad našimi hlavami šumí les miliony větví a listů, tak pod našima nohama se skrývá svět, o kterém nemáme ani tušení. Hned pod povrchem totiž najdeme nekonečné množství cestiček z houbových vláken.
Tato houbová vlákna
doslova prorůstají půdou, srůstají s kořeny stromů, a tím
stromy vzájemně propojují. Stromy propojené „houbovou“ sítí spolu poté mohou
navzájem sdílet potravu a fungovat jako
jeden velký propojený organismus.
Více informací
Pokračovat na stezce
Nahrát fotky
Aktivita: Chcete prozkoumat labyrint houbových vláken, kterým si stromy posílají živiny?Stromy si navzájem posílají živiny prostřednictvím houbových vláken. Ty jsou ukryté hluboko pod zemí, ale také
v zetlelém listí a v horní vrstvě půdy. Dokážete tato vlákna najít a odhadnout, které dva stromy spojuje? Hledejte
tenká bílá houbová vlákna jako na obrázku.
Proč stromy spolupracují?Jelikož osamělý strom nedokáže vytvořit vhodné prostředí, které zmírňuje teplotní výkyvy a ve kterém se ukládá dostatek vody, je taktika vzájemné spolupráce velmi prozřetelná. Pokud by docházelo k častému úmrtí jednotlivých stromů, vznikaly by v porostu mezery, kterými by pronikaly vítr a sluneční žár, takže by nakonec trpěli všichni.